naglowek

Bieg Wiosenny już 13 marca. 10 kilometrów na otwarcie sezonu [ZAPISY]

wiosenny201666Jest taki punkt zwrotny, który jednoznacznie wskazuje koniec zimy. Od kilku lat w Parku Śląskim jest nim Bieg Wiosenny. Pierwszy start Parkowej Korony Biegów, który w tym roku zaplanowano na 13 marca, to również inauguracja sezonu sportowego.

ZAPISY

Do kalendarzowej wiosny zostało jeszcze kilka tygodni, ale mamy iście sportową informację idealną na tę porę roku – 13 marca spod „Kapelusza" wystartuje Bieg Wiosenny, który zainauguruje tegoroczną Parkową Koronę Biegów. Nie wykluczone, że zeszłoroczny frekwencyjny rekord całej „Korony” – 1200 zawodników na starcie – zostanie pobity.

– Konkurencja biegów w tych terminach jest duża, ale ten parkowy jest akurat jednym z najciekawszych – podkreśla August Jakubik, który wspiera park w organizacji „Korony”. – Jego atutem jest na pewno dystans, który nie zniechęca i właściwie każdy po kilkutygodniowym przygotowaniu może spróbować swoich sił – dodaje.

Czas dla szybszego piechura
Zawodnicy pobiegną na dystansie 10 kilometrów. Pokonają dwie atestowane przez Polski Związek Lekkiej Atletyki pętle. Trasa będzie identyczna, jak w poprzedniej edycji i będzie prowadzić głównymi alejami Parku Śląskiego. Początek biegu o godzinie 11.

W zeszłorocznej edycji najszybszy na mecie po 32 minutach i 39 sekundach zameldował się Dawid Klaybor z Chojnic. Wśród pań najszybsza z czasem 38 minut 36 sekund była Agata Długosz.

W pierwszej edycji wystartowało ponad 300 osób, w drugiej już 845, a trzeciej – ponad 1200. Niewykluczone, że i tym razem padnie frekwencyjny rekord. Limit czasowy na pokonanie całej trasy to 90 minut. – To daje około 9 minut na kilometr. Taki czas jest w stanie osiągnąć całkiem dobry piechur – przyznaje Jakubik. – Zdajemy sobie sprawę, że większość zawodników na mecie zamelduje się do godziny, ale jest też grupa, która potraktuje ten bieg rekreacyjnie i turystycznie. Właśnie dla niej zdecydowaliśmy się na tak długi limit czasowy.

W biegu mogą wystartować wszyscy chętni, ale - jak twierdzi August Jakubik - przed takim startem powinno się poćwiczyć. – Optymalnie byłoby trenować co najmniej przez trzy miesiące. Wtedy można być pewnym, że pokona się ten dystans bez żadnego bólu. Znam jednak i takich, którzy przebiegli go niemal z marszu. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji – mówi.

Strefy czasowe na konkretny wynik
Tegoroczną nowością Biegu Wiosennego będą strefy czasowe na starcie i osoby, które będą prowadzić grupy zawodników, tak aby mogli osiągnąć konkretny założony czas na mecie.

Pakiety startowe będzie można odbierać przez dwa dni - 12 marca od godziny 12 do 18 (wówczas biuro zawodów będzie w Gołębniku) oraz 13 marca od 7.30 do 10.30 (biuro zawodów w namiocie przy Kanale Regatowym). Opłata startowa do 12 lutego wynosi 30 złotych, do 8 marca 40 złotych, a do 12 marca – 60 złotych. W dniu zawodów nie będzie możliwości uiszczenia opłaty startowej. W pakiecie każdy z zawodników otrzyma: numer startowy, agrafki, chip do pomiaru czasu, gadżet dla biegacza, pamiątkowy medal na mecie biegu, napój i posiłek regeneracyjny na mecie.

Bieg i strefa dla najmłodszych zawodników
W latach poprzednich biegi dla dzieci cieszyły się dużym zainteresowaniem, dlatego Park Śląski zdecydował, że i w tej edycji będą towarzyszyć największym startom. – Najmłodsi uczestnicy podchodzą do biegania często niemniej profesjonalnie, jak dorośli. Jest rozgrzewka, odpowiedni strój, adrenalina, chęć do rywalizacji. Wszystko to wsparte dopingiem najbliższych tworzy świetną atmosferę – tłumaczy Katarzyna Zazgórnik – Sitz, jedna z organizatorek tegorocznej „Korony”. Bieg odbędzie się w trzech kategoriach. Na dystansie 400 metrów pobiegną przedszkolaki, oraz dzieci klas 1-3, a na dystansie 800 metrów dzieci klas 4 - 6.

– Poza biegiem planujemy także strefę dla dzieci, tak aby nie zabrakło dodatkowych atrakcji. To na jej terenie, w namiocie, odbywać się będą zapisy na bieg – wyjaśnia Zazgórnik – Sitz. Patronem i współorganizatorem biegu dla dzieci będzie Fundacja Iskierka.