naglowek

Zajęcia shinkendo w Parku Śląskim

SHINKENDO 05Katana to tradycyjny, japoński miecz. W parkowym Rosarium można nauczyć się nim posługiwać i wziąć udział w bezpłatnych warsztatach shinkendo, czyli sztuce walki kataną. Od czerwca przez całe wakacje w Rosarium odbywają się zajęcia shinkendo. Spotkania są organizowane w każdą sobotę o godz. 11, prowadzą je instruktorzy ze Szkoły Shinkendo Seidokan ze Świętochłowic pod wodzą Gniewomira Samonczuka.

Zajęcia są przeznaczone dla każdego bez ograniczeń. Wstęp bezpłatny.  Organizatorami są Park Śląski oraz Szkoła Shinkendo Seidokan http://www.seidokan.shinkendo.pl. Swoich sił spróbować może każdy, bez względu na wiek. - Oczywiście to nie jest sztuka walki dla najmłodszych dzieci, te jeśli są, ćwiczą z rodzicami – mówi Gniewomir Samonczuk, jeden z instruktorów. – Poza tym nie ma ograniczeń, wystarczy przyjść i mieć na sobie wygodny, sportowy strój.

Uczestnicy nie walczą prawdziwą kataną, gdyż to bardzo ostra i w niewprawnych rękach niebezpieczna broń.- Przywozimy ze sobą drewniane imitacje, nimi uczestnicy posługują się w trakcie ćwiczeń – dodaje Samonczuk. – Można przyjść w każdej chwili, będzie można nauczyć się wszystkiego od podstaw.

Shinkendo to nie jest dyscyplina sportowa. O ilości stopni wtajemniczenia nic nie mówi ubiór – nie ma kolorowych pasów jak w karate czy innych sztukach walki.- To specyficzna dyscyplina, choć zdobywa się kolejne stopnie, ćwiczyć ją trzeba całe życie, bo zawsze jest coś, co można zrobić lepiej – opowiada Gniewomir Samonczuk. – Ale warto: Shinkendo uczy samozaparcia, dążenia do celu, wytrwałości.

I daje konkretne efekty: miłośnicy tej dyscypliny walki mają niesamowitą wytrzymałość, lepszą koordynację, ćwicząc wzmacniają układ kostny.- Przede wszystkim to sztuka walki, która pomaga nam w pracy nad doskonaleniem siebie – zapewnia Gniewomir Samonczuk. Miłośnicy shinkendo ćwiczą w parku w wakacje już od kilku lat. A we wrześniu przenoszą się do sal ćwiczeń. Sekcje działają właściwie w każdym mieście regionu.